ARFAT

Program Erasmus+

Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk

Partnerstwa strategiczne i sojusze na rzecz umiejętności

Numer projektu 2016-1-PL01-KA202-026102

01.12.2016 – 30.11.2018

Strona internetowa projektu:
www.arfat.il.pw.edu.pl

PROMOTOR:
Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Warszawska, PL

PARTNERZY:
Technische Universität Darmstadt, DE
Fundación Laboral de la Construcción, ES
Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa, PL
Universitat de VALENCIA, ES
PERI, PL

O PROJEKCIE

Upadki z wysokości są jedną z najczęstszych przyczyn wypadków (w tym śmiertelnych) w Polsce, a także na terenie Unii Europejskiej. Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego istnieje olbrzymia potrzeba podnoszenia poziomu BHP. Problem ten został podniesiony w europejskiej dyrektywie 2001/45/EC, która zobowiązuje członków UE do podniesienia standardów bezpieczeństwa pracy.

Projekt ARFAT dotyczył między innymi zasad BHP, ponieważ jednym z jego celów było ograniczenie wypadków na budowach. Wypadki te są głównie spowodowane upadkami z wysokości, szczególnie podczas prac na rusztowaniach. Prace na wysokości (np. związane z deskowaniami i rusztowaniami) są jednymi z najniebezpieczniejszych prac budowlanych, ponieważ m.in. metody szkoleniowe nie są wystarczające. Jak pokazują badania, pracownicy nie są zainteresowani klasycznymi metodami szkoleniowymi. Wykorzystanie urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów), nowoczesnej technologi AR i wspierających plików multimedialnych sprawia, że szkolenie ARFAT jest interesujące i zapadające w pamięć. Potrzeba projektu została potwierdzona podczas realizacji poprzednika – ARCW (Health and safety procedures for curtain walls with the use of Augmented Reality Technology).
Szkolenie ARFAT jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a jego innowacyjna forma znakomicie wpasowuje się w wymagania ery digitalizacji.

REZULTATY PROJEKTU:

  • O1: Wyniki nauczania, zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędny przy pracach związanych z deskowaniami.
  • O2: System szkoleniowy ARFAT.
  • O3: Podręcznik ARFAT.
  • O4: Aplikacja ARFAT na urządzenia android OS i iOS.
  • O5: Markery ARFAT AR.
  • O6: Filmy instruktażowe ARFAT.
en_GBEnglish (UK)