Projekt Erasmus+ LearnDeep o numerze 2023-1-TR01-KA220-WET-000150804[1], pt; “Odkryj know-how profesjonalistów z branży budowlanej” realizowany jest od 31 grudnia 2023, a zakończy się 30 grudnia 2025. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej poprzez Narodową Turecką Agencję Programu Erasmus+.
Projekt ma na celu przekazanie know-how specjalistów budowlanych studentom inżynierii lądowej i niedoświadczonym absolwentom inżynierii lądowej poprzez naukę online. W ramach projektu powstanie kompleksowy model szkoleń. Dzięki temu szkoleniu studenci budownictwa lądowego i nowi absolwenci inżynierii lądowej będą rozwijać swoje kompetencje zawodowe zgodnie z potrzebami branży budowlanej. W ten sposób znacznie poprawią się ich możliwości zatrudnienia. Doświadczeni menedżerowie i inżynierowie podzielą się swoją wiedzą podczas interaktywnych kursów na żywo. Oprócz kursów technicznych, w szkoleniu zostaną również uwzględnione kursy związane z zarządzaniem miękkim, takie jak ekonomia i prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia pracy, itp., aby zwiększyć wiedzę ekonomiczną, społeczną i prawną grupy docelowej. W fazie projektu planowany jest 10 – miesięczny, pilotażowy okres szkoleniowy. Know-how profesjonalistów zostanie zebrane, przekształcone w wiedzę jawną i udostępnione w bazie danych know-how. Projekt ten daje studentom i inżynierom budownictwa lądowego z całej Europy możliwość dostępu do treści szkoleniowych i podnoszenia ich kompetencji zawodowych. Na zakończenie projektu powstanie „baza know-how”. Baza ta będzie dostępna i aktualizowana na stronie internetowej projektu i dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Projekt ten jest przykładem budowania pomostów pomiędzy kształceniem zawodowym, a zatrudnieniem w europejskim przemyśle budowlanym. Promotorem projektu jest turecka uczelnia Eskişehir Technical University, a organizacje partnerskie to: Zonguldak Bulent Ecevit University (Turcja), Vilniaus Technologiju ir Dizaino Kolegija (Litwa), Politechnika Warszawska (Polska), Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa (Polska), firma projektowo – budowlana Celik Insaat ve Insaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Sti. (Turcja) oraz wielki inwestor branży budowlanej (infrastrukturalnej) TAV Tepe Akfen Investment Construction and Operations Co. (Turcja).
Produkty projektu, które będą opracowane do zakończenia 2025 roku, są następujące:
A) Podręcznik na temat sposobów “przechwytywania” know-how profesjonalistów w budownictwie za pomocą nauki online – podręcznik ten zostanie stworzony w oparciu o opracowanie i wdrożenie narzędzia do nauki online. W opracowanym raporcie zostaną przeanalizowane obecne zastosowania i przyszłe trendy w zakresie metod szkoleniowych online w celu pozyskiwania know-how specjalistów. W raporcie zostanie również zamieszczone porównanie aktualnych zastosowań w krajach partnerskich.
B) Internetowa platforma edukacyjna do przechwytywania know-how profesjonalistów w budownictwie – zostanie opracowana i wdrożona w fazie projektu. Za pośrednictwem tej platformy doświadczeni profesjonaliści budowlani podzielą się swoją wiedzą poprzez interaktywne kursy na żywo. Studenci inżynierii lądowej i nowi absolwenci będą mieli szansę łatwo się przeszkolić i uzyskać dostęp do treści projektu.
C) Materiały szkoleniowe i zaawansowana metodologia nauczania – wszystkie oceny dotyczące platformy internetowej i jej wykonania zostaną zebrane i podsumowane. Przewidziano, że materiały obejmą następującą tematykę, zebraną w cztery obszary dydaktyczne:
I. Kursy zarządzania miękkiego:
- podstawy ekonomii,
- zagadnienia finansowe,
- prawo pracy,
- etyka.
II. Kursy techniczne:
- aplikacje IT w budownictwie,
- roboty betonowe i żelbetowe,
- mechanika gruntów i inżynieria fundamentowania,
- inżynieria trzęsień ziemi,
- projekty autostradowe,
- projekty konstrukcji wodnych.
III. Kursy zarządzania budową:
- FIDIC (zagadnienia kontraktowe),
- OSHA (zagadnienia BHP),
- dokumentacja przetargowa, przygotowanie oferty, przedmiar,
- planowanie projektu,
- BIM,
- organizacja placu budowy,
- maszyny budowlane,
- międzynarodowe zarządzanie budową,
- zarządzanie podwykonawcami,
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- zrównoważenie środowiskowe.
IV. Kursy interdyscyplinarne:
- rozumienie projektów architektonicznych,
- wykorzystanie projektów instalacji mechanicznej/elektrycznej.
D) Baza Know-How – know-how profesjonalistów zostanie zarejestrowane, zakodowane przez partnerów i przekształcone w wiedzę jawną w tej bazie danych. Baza danych będzie dostępna na stronie internetowej projektu i będzie regularnie aktualizowana zarówno w fazie projektu, jak i po jego zakończeniu.
[1] Oświadczenie: Projekt finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu (NA). Ani Unia Europejska, ani NA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.