Konferencja – Mikołajki 2021

XXI KONFERENCJA

POLSKIEGO STOWARZYSZENIA MENEDŻERÓW BUDOWNICTWA

z cyklu Edukacja Menedżerska Budowlanych

nt. Nowe oblicze prefabrykacji w zrównoważonym zielonym

budownictwie – wymagania, potrzeby.

Mazurskie Centrum Kongresowe, Hotel „Gołębiewski”

Mikołajki, 26 listopada 2021 r.

Jak co roku Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa działając wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w dniach 25-26 listopada 2021 roku zorganizowało konferencję w Mazurskim Centrum Kongresowym w Mikołajkach na temat Nowe oblicze prefabrykacji w zrównoważonym zielonym budownictwie – wymagania, potrzeby. To już kolejna XXI konferencja z cyklu Edukacja Menedżerska Budowlanych.

Konferencja stała się forum dyskusyjnym dla przedsiębiorców zajmujących się prefabrykacją w różnorodnych technologiach. Była też ofertą dla samorządów, które realizują przedsięwzięcia budownictwa społecznego, socjalnego, itd. Uczestniczyło w niej liczne grono przedsiębiorców (ponad 70 osób), reprezentantów 30 firm, które zajmują się produkcją prefabrykatów dla budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego.

W części pierwszej konferencji „Prefabrykacja – dawniej i dziś” wygłoszono 6 referatów – prezentacji, dotyczących zarówno prefabrykacji lat ubiegłych jak i kierunków rozwojowych bieżącego okresu.

Jedną z nich przedstawił prof. dr inż. Krzysztof Motzko – Dyrektor Zarządzający w Instytucie Budownictwa Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. Wskazał na rozwój budownictwa modułowego w Niemczech oraz pokazał możliwości modernizacji starego budownictwa.

Z kolei prof. Piotr Woyciechowski z Politechniki Warszawskiej przedstawił olbrzymi postęp w rozwoju i wykorzystaniu nowych materiałów w produkcji prefabrykatów. Wskazał, że zrównoważony rozwój to konieczność dekarbonizacji materiałów użytych do produkcji prefabrykatów. Interesujące prelekcje wygłosili przedstawiciele firm Trebbi Polska Sp. z o.o. i CIEPIELA TECHNOLOGY PROMOTION Sp. z o.o.

Problematykę finansowania rozwoju mocy produkcyjnych w prefabrykacji zaprezentował Dyrektor Biura Finansowania Projektów Regionalnych BGK.

Druga część konferencji „Nowoczesne budownictwo z prefabrykatów – technologie modułowe” to prezentacje profesjonalnych firm, zajmujących się produkcją prefabrykatów z wykorzystaniem technologii panelowej, przestrzennej i modułowej. Przedstawiciele firm Unihouse S.A. / UNIBEP S.A., WPBM „Mój Dom” S.A. MD Prefabrykacja Oddział w Źródłach, PEKABEX BET S.A, F.B.I. TASBUD S.A., WAMA Polska Sp. z o.o, ERBUD S.A. pokazali przykłady realizacji na terenie Polski, Szwecji i Norwegii.

W trzeciej części konferencji przedstawiciele firmy PORR S.A. przedstawili budownictwo infrastrukturalne z wykorzystaniem prefabrykatów wielkogabarytowych przy modernizacji falochronów osłonnych w Porcie Północnym w Gdańsku.

Interesująca i zarazem pouczająca była prezentacja mec. dr Joanny Głowackiej z kancelarii Kwaśnik i Głowacka Radcowie Prawni, dotycząca odpowiedzialności cywilnoprawnej na podstawie KC za zawalenie się budowli.

Panel dyskusyjny to ostatnia część konferencji. Poświęcono go potrzebom inwestycyjnym samorządu i próbowano odpowiedzieć na ile prefabrykacja może być rozwiązaniem. W panelu uczestniczyli przedstawiciele samorządu z Urzędu Miasta Mława – Naczelnik Wydziału Inwestycji i jego zastępca. Miasto zamierza zrealizować żłobek (4 oddziały), przedszkole oraz 3 budynki mieszkalne pięciokondygnacyjne (180 mieszkań) w technologii modułowej. Pełnomocnik Burmistrza ds. Strategii i Rozwoju Miasta Giżycka wyraziła pogląd, iż technologia prefabrykacji modułowej może być wykorzystana do realizacji celów inwestycyjnych w rozwoju miasta.

Uczestnicy panelu – Prezes Zarządu Builder Corp. Sp. z o.o. Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej dyskutowali nad problemem zrównoważonego budownictwa, jego dekarbonizacji w kontekście Ustawy o Zamówieniach Publicznych. Zastanawiano się, czy rygor przetargów i najniższa cena nie utrudnią realizacji celu, jakim jest zrównoważone budownictwo.

Cel konferencji, jaki postawili sobie organizatorzy konferencji, to wypromowanie nowego oblicza prefabrykacji, przestrzeganie zasad ochrony środowiska, oszczędność energii i pracy ludzkiej. W toku dyskusji stwierdzono, że zrównoważony rozwój w budownictwie wymaga całościowego podejścia polegającego na:

  • przyjęciu – jako zasady – projektowania z uwzględnieniem zerowego śladu węgłowego;
  • budowaniu z materiałów o jak najmniejszym śladzie węglowym (polimery);
  • wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem uczestników konferencji dekarbonizacja budynków – szerzej – realizacja zrównoważonego rozwoju, to najbardziej opłacalny sposób na złagodzenie skutków zmian klimatu.

Podsumowując konferencję stwierdzono, że budownictwo modułowe, współczesny trend prefabrykacji, to nie przyszłość lecz teraźniejszość budownictwa.

Mając na względzie edukacyjną działalność Stowarzyszenia w trakcie konferencji zaprezentowano projekty unijne realizowane przez Stowarzyszenie z partnerami krajowymi i zagranicznymi:

ARSC – „Augmented Reality for Stone Cladding Safe Assembling Operation”

setAR – „Safe Earthworks Training with the use of Augmented Reality”

CLOEMC V – „Common Learning Outcomes for European Managers in Construction V”

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zaprezentował poniższe proejkty:

ID4EXCELLENCE – „Immersive Design and New Digital Competences for the Rehabilitation and Valorization of the Built Heritage”

BIMEPD – „Learning Tool Based on BIM Methodologies for the Integration of EPDs in the Design of Construction Systems”

SPACAR – „Contemporary Approach to the Development of Spacial Comprehension through Augmented Reality Content”

HSME – „Heroes of SMEs: Developing Unique Mentoring Skills and Techniques”

BIMHEALTHY – ” Housing as a Strategy for the Promotion of Health from an Intersectoral and Multidisciplinary Approach”

Janusz Zaleski EurBE

Wiceprezes Zarządu

Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Budownictwa

Założyciel i Członek Honorowy

Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

W celu otrzymania materiałów konferencyjnych prosimy o kontakt z sekretariatem Stowarzyszenia.

Prezentacje:

01b NICAŁ_Rynek prefabrykacji betonowej w Polsce wczoraj i dziś_uzupełniona_26_11_2021

04a_WOYCIECHOWSKI_ADAMCZEWSKI_Prefabrykacja

05a_WOJTOWICZ_Finansowanie Inwestycji w Prefabrykacji

06a_CIEPIELA_PL. BellaCrete-Case Study

06b_CIEPIELA ZAPSPL. PAVING and BLOCKS-EN

07a_ZEBROWSKI_Zielony ład Mikołajki 2021-11-26

08a_WODYNSKI_KANAK_MDprefab _prezentacja konf

09a_KASKOSZ_pkbx_mikołajki_prezentacja

pl_PLPolski