Konferencja – Mikołajki 2018

Konferencja Mikołajki 2018

W dniach 22-23 listopada 2018 r. odbyła się Konferencja Menedżerów Budownictwa z cyklu EDUKACJA MENEDŻERSKA BUDOWLANYCH „Innowacyjność przedsiębiorstwa warunkiem rozwoju i konkurencyjności na rynku budowlanym

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa przy współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Szanowni Państwo

Tak jak co roku w gościnnych pomieszczeniach Mazurskiego Centrum Kongresowego Hotelu „Gołębiewski” w Mikołajkach w dniach 22-23 listopada br. Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej  zorganizowało XIX Konferencję z cyklu „Edukacja Menedżerska Budowlanych na temat:

„Innowacyjność przedsiębiorstwa warunkiem rozwoju i konkurencyjności na rynku budowlanym”

Podjęcie tego trudnego tematu okazało się trafnym wyborem. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęło 37 firm budowlanych. Interesujących wykładów i prezentacji słuchało 63 uczestników.  W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele uczelni zagranicznych: z Uniwersytetu de Valencia i Fundación Laboral de la Construcción z Hiszpanii oraz z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt  Niemcy. Dużym zainteresowanie cieszył się wykład prof. dr. inż. Krzysztofa Motzko, prezentujący innowacyjne trendy w budownictwie niemieckim.

W dyskusji panelowej, do której zaprosiliśmy pp. Bogdana Czapczuka – Prezesa Zarządu F.B.I. TASBUD SA, Marka Garlińskiego – Prezesa Rady Nadzorczej PROCHEM SA, Piotra Kledzika – Prezesa Zarządu PORR SAdr inż. Janusza Sobieraja EurBE – Prezesa Zarządu Korporacja RADEX SA, Jana Stylińskiego – Prezesa Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Józefa Zubelewicza – Prezesa Zarządu ERBUD SA. Moderatorami panelu byli pp. Janusz Zaleski EurBE – Wiceprezes Zarządu PSMB, adwokat Rafał Domański – Domański & Brzozowska Adwokaci Spółka Partnerska oraz dr inż. Paweł Nowak EurBE – Prodziekan WIL Politechnika Warszawska.

Wiodącym tematem dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Czy polityka finansowa państwa i przepisy prawa wspierają innowacyjne działania przedsiębiorstw? Uczestnicy dyskusji stwierdzili, że trzeba zdecydowanie wzmocnić więzi między nauką (instytutami naukowymi) a firmami budowlanymi. Wdrażanie rozwiązań innowacyjnych wiąże się, z jednej strony, z bardzo dużymi nakładani finansowymi, co nie pozostaje bez wpływu na konkurencyjność (zamówienia publiczne) firmy, z drugie strony z ryzykiem innowacji, które można zdefiniować jako stopień nieosiągnięcia celu zamierzeń inwestycyjnych. Ciekawe rozwiązanie zaproponował Prezes firmy F.B.I. TASBUD SA, którego postępowanie w zakresie innowacyjności opiera się na własnych zasobach finansowych. Ich wielkość jest miarą zakresu działań innowacyjnych.

W programie każdej konferencji jest czas poświęcony bezpieczeństwu ludzi pracujących w budownictwie. W związku z tym poprosiliśmy przedstawiciela koordynatora „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” o referat dotyczący bezpieczeństwa pracy jako istotny element dobrej organizacji inwestycji budowlanej, natomiast firma PROFIX Sp. z o.o. zorganizowała wystawę „Bezpieczeństwo pracy w praktyce”, prezentując bogaty zestaw sprzętu ochrony osobistej i narzędzi.

Konferencję zakończyło spotkanie integracyjne.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia pragnę podziękować uczestnikom konferencji za przyjęcie zaproszenia i aktywny udział w wydarzeniu, sponsorom, bez których zorganizowanie tej konferencji nie byłoby możliwe, partnerom z Wydziału Inżynierii Lądowej PW za wszelaką pomoc, mediom za nagłośnienie tematu. Dziękuję prelegentom za bardzo staranne przygotowanie i prezentację referatów.

mgr Janusz Zaleski EurBE

Wiceprezes Zarządu PSMB
 
 
Program konferencji (do pobrania)

GALERIA:

pl_PLPolski