• Konferencja – Mikołajki 2017

  Konferencja Mikołajki 2017

   

  W dniach 23-24 listopada 2017 r. odbyła się
  Konferencja Menedżerów Budownictwa
  z cyklu
  EDUKACJA MENEDŻERSKA BUDOWLANYCH
  „Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwie (budowlanym).
  Jak zapobiegać zagrożeniom.
  Czy jesteśmy gotowi, by w porę wykryć i zareagować na cyberatak”?

   

  Organizator: Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa
  przy współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

   

  Listopad to od lat przyjęty termin spotkań członków Stowarzyszenia i jego sympatyków na dorocznych konferencjach (w tym roku to już 18 konferencja), których tematyka dotyczy zawsze istotnych dla środowiska menedżerów budownictwa zjawisk i wydarzeń gospodarczych i społecznych. Wydarzeniem dotykającym wielu środowisk, przedsiębiorstw, banków, telekomunikacji stały się ataki hakerskie.
  Celem konferencji było zasygnalizowanie i zwrócenie uwagi na zaistniały i nasilający się problem cyberprzestępczości. Chcieliśmy, aby uczestnicy konferencji usłyszeli i zobaczyli jak wielki jest poziom zagrożeń i aby poznali metody i sposoby ich unikania. Wszystkie wygłoszone referaty, poza częścią teoretyczną i prawną, wskazały na konkretne przykłady działań zmierzających do wyłudzania informacji, danych przedsiębiorstwa, nieodpowiedzialności pracowników. Omówiono również potrzebę konkretnych zachowań w przedsiębiorstwie w kontekście spełnienia wymagań RODO.
  Każde przedsiębiorstwo, w tym budowlane, ma w swoim systemie zarządzania zasoby podlegające szczególnej ochronie. Bezpieczeństwo systemów przemysłowych, sterowania różnymi procesami technologicznymi są wykorzystywane przez cyberprzestępców jako broń, użycie której skutkuje nieodwracalnymi stratami gospodarczymi i wizerunkowymi dla przedsiębiorstwa. Co czwarta firma, jak wskazali prelegenci, zanotowała naruszenie bezpieczeństwa informatycznego w ostatnim półroczu. Wielu menedżerów wyraża opinię, że cyberbezpieczeństwo to domena obszaru IT, a nie czynnik krytyczny funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zdaniem specjalistów w branży kluczem do skutecznej ochrony przed cyberatakami jest m.in. budowanie świadomości zagrożenia na poziomie władz przedsiębiorstwa. Cyberbezpieczeństwo to problem Prezesa i Zarządu Firmy. Strategia przedsiębiorstwa, w której nie wprowadzono zapisów dotyczących zasad cyberbezpieczeństwa, jak też brak systematycznej edukacji pracowników w tym zakresie, stwarza istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego firmy.

  W drugiej części konferencji zaprezentowane zostały realizowane i zrealizowane projekty unijne w ramach „Biblioteki Menedżera Budowlanego”. Uczestnicy konferencji otrzymali ostatnio opracowane w ramach tych projektów podręczniki:
  • Rewitalizacja i remonty w budownictwie
  • Building Information Modeling
  • Optymalizacja procesów budowlanych
  • Zarządzanie różnorodnością w budownictwie
  • Mechanika budowli dla menedżerów budowlanych
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu w budownictwie

  Pragnę podziękować w imieniu Zarządu Stowarzyszenia uczestnikom konferencji za przyjęcie zaproszenia i aktywny udział w wydarzeniu, sponsorom bez których zorganizowanie tej konferencji nie byłoby możliwe, partnerom z Wydziału Inżynierii Lądowej PW za ciekawe prezentacje, mediom za nagłośnienie tematu. Dziękuję prelegentom za bardzo staranne przygotowanie i prezentację referatów.

  mgr Janusz Zaleski EurBE
  Wiceprezes zarządu PSMB

   

  Program konferencji

   

   

  GALERIA:  Aktualności

  Kontakt


  Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Budownictwa

  ul. Emilii Plater 18
  00-688 Warszawa
   

  tel.: +48 22 326 00 03
  tel kom.: +48 609 518 660

  e-mail: psmb@psmb.pl

       Copyright © by PSMB 2012


  Realizacja: rychlak.design